Klímastratégia

Együtt küzd Kaposvár és a város lakossága a klímastratégiában rögzített célok megvalósulásáért

 

A kaposváriakkal együttműködve dolgozik a somogyi megyeszékhely önkormányzata a város klímastratégiájában megfogalmazott célok elérésén. Kaposvár még 2019-ben indította el környezetvédelmi programját, melynek megvalósításához 20 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el. Az azóta eltelt két évben a stratégiában meghatározott vállalások nagy része már teljesült, és a környezet megóvását szolgáló beruházások mellett sikerült a városlakók figyelmét is felhívni a klímavédelem fontosságára.

 

Megújuló energiaforrások, energiatakarékosság, újrahasznosítás, zöld közlekedés, és még több zöld terület – ezek Kaposvár klímastratégiájának fő célkitűzései. Az önkormányzat a város polgáraival együttműködve dolgozik azon, hogy a kaposváriak közössége képes legyen megóvni környezeti értékeit, de alkalmazkodni is tudjon a változásokhoz. Hogy olyan várost építsen, ahol minimális az üvegházhatású gázok kibocsátása, s ahol a polgárok hozzáférnek a biztonságos, fenntartható és megfizethető energiához.

E célok megvalósítása érdekében Kaposvár környezetvédelmi szakemberei a közlekedésfejlesztés, a hulladékgazdálkodás és a zöldterületi fejlesztések, illetve az energiagazdálkodás területén határozták meg a stratégia legfontosabb lépéseit, mely feladatok nagy részét már meg is valósították.

A zöld közlekedés fejlesztése részeként a város folyamatosan bővíti kerékpárútjait, számos elektromos töltőállomást telepített, a közösségi közlekedést ellátó buszflottáját teljes egészében környezetbarát meghajtású járművekre cserélte, a közeljövőben pedig új közbringarendszert alakít ki.

A hulladékgazdálkodás területén tett vállalások részeként 2020-ben vadonatúj, korszerű szennyvíztelep épült. A tervek szerint azonban továbbfejlesztik a 2015-ben elindult Kaposmenti Hulladékgazdálkodási Programot is: a papír-, a műanyag- és a fémhulladékok házhoz menő szelektív gyűjtését kiegészítik az intézményi csomagolási hulladékok, és a lakossági eredetű használt sütőolaj házhoz menő begyűjtésével.

A zöldterületi fejlesztések részeként az elmúlt években a belváros számos új felülettel gazdagodott, 2022-ig bezáróan pedig 6000 új fát ültetnek a város közterületein. Új levegőminőség-mérő állomás létesül, a közvilágítás újabb energiatakarékos lámpatestekkel és intelligens lámpavezérlő rendszerekkel korszerűsödött, és folyamatosan zajlik az oktatási intézmények energetikai korszerűsítése is.

Kaposvár nagy lépéseket tett meg a zöld energiák hasznosítása terén is, itt épült meg Közép-Európa legnagyobb naperőmű parkja, illetve a távhőellátásban tervezzük a biomassza, mint megújuló energiaforrás felhasználását.

A klímastratégia megismertetését szolgálták azok a látványos és informatív akciók, amelyek a folyamatos hírszolgáltatás mellett ugyancsak segítették a kaposváriak tájékoztatását. A kampány fontos célja volt, hogy nyilvánvalóvá váljon mindenki számára: a klímavédelem közös ügy és felelősség.

A projekt keretein belül a város exkluzív helyen alakította ki klímakuckóját, ahol interaktív előadásokon, szemléletformáló bemutatókon keresztül tanulhatják meg a város polgárai, hogyan tudnak maguk is hozzájárulni a tisztább és élhetőbb Kaposvár megteremtéséhez. Ugyancsak a közös cselekvésre buzdítottak azok a spontán flashmobok, amelyek a legfőbb üzeneteket hirdették kreatív performanszokon keresztül. Kaposvár levegőminőségét alapjaiban határozza meg a Zselic közelsége, ezért az önkormányzat a modern hulladékszállító járműveit felmatricázásával is hitet tett a sokszínűség megóvása, a természet jelenlegi állapotának fenntartása és az egészséges élet mellett.

 

A „Kaposvár klímastratégiájának kidolgozása és a helyi lakosság szemléletformálása” című, KEHOP-1.2.1-18-2018-00012 számú projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Kohéziós Alap társfinanszírozásával valósul meg.

 

Így kapcsolták le a belváros fényeit

 

Ezzel hívták fel a figyelmet a természeti értékekre és azok megóvására, valamint az elektromos berendezések túlhasználatára.

 

Kaposvár továbbra is kiáll a klímatudatosság mellett azzal, hogy idén is lekapcsolta a közvilágítást és a díszkivilágítást a Föld órája programhoz csatlakozva.

A megmozdulást a világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete, a WWF hívta életre, mely során minden év márciusának utolsó szombatján arra kérik a háztartásokat és a vállalkozásokat, hogy kapcsolják le és ki a nem létfontosságú lámpáikat és elektromos berendezéseiket egy órára, hogy ezzel is felhívják a figyelmet az éghajlatváltozás elleni cselekvés szükségességére. A kezdeményezés 2007-ben indult Ausztráliából, és 2008-ban vált nemzetközivé.

Kaposvár az elmúlt években is csatlakozott a kezdeményezéshez, mert elkötelezett a klímatudatosság mellett, és fontosnak tartja, hogy felhívja a figyelmet a természeti értékekre és azok megóvására, valamint az elektromos berendezések túlhasználatára. Ezért március 27-én este fél kilenckor egy órára kikapcsolták a Kossuth tér közvilágítását, valamint a város területén található szabályozható közvilágítást 30%-kal mérsékelték. Az eseményt a Kaposvári Városüzemeltetés és Környezetfejlesztés Facebook oldalán hirdették meg.

 

A „Kaposvár Klímastratégiájának kidolgozása és a helyi lakosság szemléletformálása” című, KEHOP-1.2.1-18-2018-00012 számú projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Kohéziós Alap társfinanszírozásával valósul meg.

 

További információ kérhető:

Mágó Armand

kommunikációs tanácsadó
tel: 82/501-539,
e-mail: sajto@kaposvar.hu

 

2021. 03. 27.

 

KEHOP-1.2.1-18-2018-00012 azonosítószámú projekt Kaposvár klímastratégiájának kidolgozása és a helyi lakosság szemléletformálása

 

A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretén belül az Innovációs és Technológiai Minisztérium Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programok Irányító Hatósága által finanszírozott „Kaposvár klímastratégiájának kidolgozása és a helyi lakosság szemléletformálása” című pályázat 2019. áprilisában indult.

 

A projekt keretein belül öt rendezvényt szervezünk, és kidolgoztuk Kaposvár Klímastratégiáját.

A klímastratégiában új megközelítést igénylő problémák és az ezekhez kapcsolódó feladatok feltárása történt meg, melyek a város számára új típusú feladatokat teremtettek. A célok eléréséhez számos tématerületen belül intézkedési feladatok meghatározása is megtörtént a stratégia létrehozása során. Kaposvár célja, hogy olyan várossá fejlődjünk, ahol minimális az üvegházhatású gázok kibocsátása, a környezeti változásokhoz jól tudunk alkalmazkodni, és ahol a polgárok hozzáférnek a biztonságos, fenntartható és megfizethető energiához.

 

Kaposvár Klímastratégiája kidolgozásának legfőbb lépései:

1. Under2 kezdeményezés:

A csatlakozás első lépése volt, hogy elfogadjuk az Under2 Koalíció által elfogadott egyetértési nyilatkozatot, melyben vállaltuk azokat célkitűzéseket, melyekkel lassíthatjuk a klímaváltozással elindult folyamatokat, és esélyünk lesz az adaptációs folyamatok megvalósítására. Az Under2 együttműködési területei az alábbiak: energia, közlekedés, természeti erőforrások védelme és a hulladékcsökkentés, tudomány és technológia, kommunikáció és társadalmi részvétel, rövid életű éghajlat- befolyásoló anyagok, leltár, ellenőrzés, számvitel, átláthatóság.

2. Stratégiai dokumentumok (iránymutatásul szolgáltak a fejlesztések területein):

  • Kaposvár Smart City programja mely célja, hogy 2050-re energia-függetlenné váljon
  • Kaposvár Fenntartható Városi Mobilitási Terve Kaposvár MJV Fenntartható Energia és Klíma Akcióterve
  • Kaposvár Helyi Hulladékgazdálkodási Terve
  • Kaposvár MJV Településfejlesztési Koncepciója 2030-ig
  • Kaposvár MJV Integrált Településfejlesztési Stratégiája
  • Megújuló energiaforrások (napelemek) műtárgyának létesítési stratégiája.

3. Klímavédelmet szolgáló beruházások a közlekedésfejlesztés területén:

  • kerékpárutak fejlesztése
  • közbringa rendszer kialakítása
  • a helyi tömegközlekedési társaság teljes flottájának cseréje CNG hajtású autóbuszokra
  • további két elektromos busz beszerzése a közösségi közlekedés szektorban
  • közfeladatot ellátó elektromos autók beszerzése a város tulajdonában lévő cégek számára
  • elektromos töltőállomások kialakítása történt meg a város forgalmasabb helyein.

4. Klímavédelmet szolgáló beruházások a zöldterületi fejlesztések területén:

  • zöldterület megújítási program Kaposvár MJV Zöldterület- és Közterület Megújítási Koncepciója alapján
  • belvárosi területeken a zöldszigetek kialakítása
  • Kaposvár faültetési programja, melynek során 6000 új fát telepítünk a város közterületein.
  • új telepített levegőminőség mérő állomás épül, illetve 20 mérőpont kerül kialakításra
  • megújuló energiaforrások, energiatakarékosság terén végzett fejlesztések (energiatakarékos lámpatestek, intelligens lámpavezérlő rendszer kiépítése)
  • oktatási intézmények, önkormányzati tulajdonú épületek energiahatékonysági korszerűsítései (napelemek telepítése, biogáz hasznosítása)
  • új, modern a kor kihívásainak eleget tevő szennyvíztisztító telep építése
  • a távhő ellátás területén végzett fejlesztések
  • Közép-Európa legnagyobb naperőműparkjának létesítése, mely 100MW beépített teljesítményt fog elérni.

5. Klímavédelmet szolgáló beruházások az újrahasznosítás területén:

  • a Kaposmenti Hulladékgazdálkodási Program 2015-ös bevezetése Kaposváron és további 117 településen házhoz menő szelektív gyűjtéssel, és koreszű hulladékkezelő központ kialakításával
  • intézményi csomagolási hulladékok begyűjtésének megteremtése
  • lakossági eredetű használt sütőolaj begyűjtésének fejlesztése.
 

Kaposvár klímastratégiájának fontos része, hogy növelni kell Kaposvár adaptációs képességét. Ennek érdekében, az elkövetkező időszakban alábbi területeken kell fejlesztéseket végeznünk:

  • hőhullámok okozta egészségügyi problémák veszélye
  • épített környezet éghajlatváltozásból származó veszélyezettsége
  • természeti értékek éghajlatváltozásból származó veszélyeztetettsége
  • turizmus éghajlatváltozásból származó veszélyeztetettség
  • ivóvízbázisok éghajlatváltozásból származó veszélyeztetettsége
  • belvíz éghajlatváltozásból származó veszélyeztetettség
  • árvízi éghajlatváltozásból származó veszélyeztetettség
  • villámárvíz éghajlatváltozásból származó veszélyeztetettség
  • aszály éghajlatváltozásból származó veszélyeztetettség
 

A „Kaposvár Klímastratégiájának kidolgozása és a helyi lakosság szemléletformálása” című, KEHOP-1.2.1-18-2018-00012 számú projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Kohéziós Alap társfinanszírozásával valósul meg.

 

További információ kérhető:

Mágó Armand

kommunikációs tanácsadó
tel: 82/501-539,
e-mail: sajto@kaposvar.hu

2020. 10. 30.