Mi is az a védjegy?
A védjegy jogi fogalom. Áruk megkülönböztetésére szolgál. Kaposváron a magas minőséget, az egészséget és a környezetbarát életmódot is képviselik majd azok az élelmiszer-ipari termékek, amelyek megkapják a „Kaposvár Kincse” védjegyet. Ez lesz a garancia arra is, hogy valóban helyben előállított élelmiszerek kerülnek a kaposváriak asztalára.
A védjegy igénylése
A Kaposvár Kincse színes ábrás tanúsító védjegyet a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala augusztusban lajstromozta. A védjegyet 2014. október 1-jétől lehet igényelni az Ügyvivő Szervezetnél.
A szervezet elérhetősége
POSYS Bt.
7400 Kaposvár Ady Endre u. 2.
Bakó Bence
+36 (20) 471-3737
bbako2014@gmail.com
Miért előnyös számomra a védjegy igénylése?
A Kaposvár Kincse védjegy kialakításával az Önkormányzat célja, hogy a lakosság asztalára egészséges, nyomon követhető alapanyagokból álló élelmiszer kerüljön. Cél, hogy a környezetvédelem jegyében minél kevesebbet utazzon az élelmiszer, amíg eljut a háziasszonyokig. Napjainkban sokan az olcsóbb élelmiszert választják, akkor is, ha ez rosszabb minőséget és környezetromboló hosszú utazást is jelent. Ez a gyakorlat nehezíti a helyi élelmiszergyártók életét is, hiszen hiába készítenek nyomon követhető alapanyagokból minőségi élelmiszert, ha mégsem az ő termékeiket fogyasztják.
A Kaposvár Kincse védjegy létrehozásának egyik célja ennek a folyamatnak a megváltoztatása. A Kaposvár Kincse védjeggyel egy minőségi garanciát biztosító rendszer működtethető. A védjegy bevezetését folyamatos marketingtevékenység kíséri és fogja kísérni, garantálva a védjegyhez csatlakozó élelmiszer-ipari vállalkozók folyamatos népszerűsítését.
Az Önkormányzat célja, hogy segítse a vállalkozások fennmaradását, fejlődését és a munkahelyteremtést. Ha igényeli a Kaposvár Kincse védjegyet, ezt a célt segíti elő, mi pedig a védjegy népszerűsítésével segítjük az Ön vállalkozását, az Ön termékét!
Kik kaphatják meg?
A megjelölést csak olyan termékeken lehet alkalmazni, amelyeket 50 százaléknál nagyobb – akár 100 százalékos – arányban Kaposváron és 50 kilométeres vonzáskörzetében, vagy Somogy megye területén állítottak elő olyan módon, hogy a fogyasztóhoz eljutó végtermék minden – a termék összetételét és érzékszervi tulajdonságait meghatározó – feldolgozási (gyártási) folyamata Kaposváron vagy 50 kilométeres vonzáskörzetében, Somogy megyében került végrehajtásra. A termékek minőségi kritériumainak a Magyar Élelmiszer Könyvben deklarált „különleges minőség” definíciójának kell megfelelnie.
Milyen termékekre igényelhető a Kaposvár Kincse védjegy?
A Kaposvár Kincse védjegy élelmiszerekre vonatkozik, és a Bécsi Osztályozás szerint az alábbi áruosztályokba tartozó termékekre igényelhető:
- 29. osztály: Hús, hal-, baromfi- és vadhús; húskivonatok; tartósított, fagyasztott, szárított és főzött gyümölcsök és zöldségek; zselék, lekvárok (dzsemek), kompótok; tojások, tej és tejtermékek; étkezési olajok és zsírok.
- 30. osztály: Kávé, tea, kakaó, cukor, rizs, tápióka, szágó, kávépótló szerek; lisztek és más gabonakészítmények, kenyér, péksütemények és cukrászsütemények, fagylaltok; méz, melaszszirup; élesztő, sütőporok; só, mustár; ecet, fűszeres mártások; fűszerek; jég.
- 31. osztály: Mezőgazdasági, kertészeti, erdészeti termékek és magok, amelyek nem tartoznak más osztályokba; élő állatok; friss gyümölcsök és zöldségek; vetőmagok, élő növények és virágok; tápanyagok állatok számára; maláta.
- 32. osztály: Sörök; ásványvizek és szénsavas vizek, és egyéb alkoholmentes italok; gyümölcsitalok és gyümölcslevek; szörpök és más készítmények italokhoz.
- 33. osztály: Alkoholtartalmú italok (a sörök kivételével).
Hogyan igényelhető a védjegy?
A védjegyhasználati jogot pályázat útján lehet megszerezni, a kérelem benyújtása önkéntes. A rendszer működtetéséért az Ügyvivő Szervezet a felelős, ami kezeli majd a beérkezett kérelmeket, végzi a kapcsolattartást, és ennek alárendelten működik az élelmiszer-ipari szakemberekből álló Bíráló Bizottság. Az általuk előkészített döntési jegyzőkönyv alapján fogja meghozni a végső döntést a Tanúsítási Bizottság. A védjegy igénylése a Nevezési Lap kitöltésével, és az Ügyvivő Szervezethez történő benyújtással történik. A nevezés díjmentes.
Mi az eljárás menete a kérelem benyújtását követően?
A benyújtott kérelmet az Ügyvivő Szervezet és a megbízásából működő, élelmiszer-ipari szakemberekből álló Bíráló Bizottság megvizsgálja először formai és tartalmi szempontból. Az Ügyvivő Szervezet a jogosultság megállapítása céljából kérhet további felvilágosítást a nevezőtől. A Bíráló Bizottság ellenőrzi a termékek előállításának a helyét és a nevezett termékek alapanyag eredetét. A Bíráló Bizottság az ellenőrzés alapján tesz javaslatot a védjegy odaítéléséről. A Tanúsítási Bizottság hozza meg a végleges döntést a Tanúsítási Szabályzatban előírt feltételek alapján.
Mi történik a kérelem pozitív elbírálása esetén?
Amennyiben a vizsgálat alapján a kérelmező elnyeri a Kaposvári Kincse védjegy használatának jogát, a kérelmező és Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzata megbízásából eljáró Ügyvivő Szervezet használati szerződést köt. A védjegy használata 5 éves időtartamra szól. A védjegy használatáért a használó licenc díjat fizet. Amennyiben a meghatározott idő lejár, az előállító a védjegy további használatára csak újabb kérelem benyújtásával és elbírásával jogosult. Az újabb kérelem tanúsítási eljárásának egyszerűsítésére – a védjegyhasználat korábbi ellenőrzési tapasztalatai alapján – az Ügyvivő Szervezet jogosult.
Miért kell a védjegy igényléséért és használatáért díjat fizetni?
A kaposvári gazdaságpolitika kulcsa a foglalkoztatás növelése. Ennek egyik újabb lehetősége a helyi élelmiszeripar tudatos fejlesztése, amelynek része a védjegy-program is. Az, hogy Kaposvárral beazonosítható élelmiszerek kerülnek a boltok polcaira, segítheti a helyi termelők megélhetését, ezzel hosszú távon hozzájárulhat a város gazdaságának erősítéséhez. A márkázott, kaposvári védjeggyel ellátott termékek pedig turisztikai attrakcióvá is válhatnak.
A Kaposvár Kincse védjegy kialakítását és bevezetését sikerült európai uniós forrásból finanszírozni, de a megkezdett marketingtevékenységet folyamatosan végezni kell.
A nevezési és használati díjat teljes mértékben a Kaposvár Kincse program működtetésére, továbbfejlesztésére és a marketingre fogjuk költeni, segítve ezzel Kaposvár és környéke vállalkozóit. A Kaposvár Kincse védjegy népszerűsítésével az Ön termékét is népszerűsítjük. A nevezési díj célja emellett részben az is, hogy megszűrje a jelentkezőket, így valóban csak az fog védjegyet igényelni, akinek a terméke erre alkalmas. A védjegy igényléséhez és használatához kapcsolatos díjak tehát az Ön vállalkozásának fennmaradását és a munkahelyteremtést is szolgálják!