Az új, családbarát szülészet már fogadja is a kismamákat. A hármmilliárd forintos beruház részeként a modern eszközök mellett az új szülészeten megtalálhatóak az alternatív módszerekhez szükséges kellékek, de épült olyan szoba is, ahol az édesapa is bent aludhat, az épületen pedig teljes rekonstrukciót végeztek.
Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter az eseményen azt hangsúlyozta: a felújított kaposvári szülészetre az egész ország büszke lehet, mert míg Európa-szerte szülészeteket zárnak be, csökkentik az ágyszámokat a születésszám mérséklődése miatt, Magyarországon nő a házasságkötések száma és a gyermekvállalási kedv is.
Az európai uniós tagállamok közül Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben, csaknem 25 százalékkal a gyermekvállalási hajlandóság az elmúlt tíz évben, vagyis ennyivel többen mertek igent mondani az életre – tette hozzá. A kormány fontosnak tartja, hogy ne legyenek Magyarországon olyan fiatal párok, akik késznek érzik magukat a gyermekvállalásra, de azért kell éveket várniuk, mert ehhez nincsenek meg a megfelelő körülmények – közölte a miniszter.
Kiemelte, segítik a fiatalokat abban, hogy igent mondhassanak az életre, ne kelljen éveket várniuk a következő gyermekük megszületéséig, és támogatják őket azzal is, hogy a lehető legbiztonságosabbá teszik a születés körülményeit. Novák Katalin arra utalva, hogy a kaposvári szülészeten reprodukciós központ is működik, közölte: Magyarországon minden ötödik pár meddőségi problémával küszködik, és “az állam jó gazdája a meddősségkezelésnek”.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere arról szólt, hogy a szülészet a kórház szimbolikus épülete, amelynek rekonstrukciójával a jövő kaposvári generációinak akartak esélyt adni arra, hogy méltó körülmények között láthassák meg a napvilágot. “A szülés, a születés egy életen át elkíséri a családokat, fontos, hogy ezt csodaként éljék meg” – hangoztatta. Kitért arra: Kaposvár célja, hogy a városban 2030-ig többen szülessenek, mint ahányan meghalnak, továbbá a somogyi megyeszékhely az ország egyik legegészségesebb városa legyen. Szita Károly a pandémiára utalva azt mondta, hogy a kórház dolgozói “elképesztő munkát” végeztek a koronavírus-járvány elmúlt másfél évében: “apáknak, anyáknak, nagypapáknak, nagymamáknak és az ő családjuknak adták meg a lehetőséget, hogy gyógyultan távozzanak az intézményből”.
“Olyan helyen vagyunk, ahol az állam egy magánszolgáltatótól vette át a meddősségkezelést, és jó látni, hogy több fiatal párt nagyobb felkészültséggel több szakember tud fogadni” – mondta. Horváth Ildikó, az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyért felelős államtitkára azt emelte ki, hogy bár a szülészet 90 éves, méltóságteljes épülete a múltat idézi, a rekonstrukcióval létrejött infrastruktúra a legkorszerűbb feltételeket biztosítja a szülő nők és az újszülöttek ellátásához. Az államtitkár az egészségügyi dolgozóknak a koronavírus-világjárvány idején mutatott helytállásáról azt mondta, “saját halálfélelmükön és családjuk féltésén túllépve erőn felül, éjjel-nappal dolgoztak, hogy mások életét mentsék”. “Kívánom nekik, nyugodt nyaruk legyen” – fűzte hozzá.
“Vannak olyan hivatások, amelyek a bizalmon alapulnak, az orvosi és az ápolói hivatás ezek közé tartozik, és a mi bizalmunk megerősödött az elmúlt időszakan” – mutatott rá. Gelencsér Attila, Kaposvár és a Zselic országgyűlési képviselője azt mondta: Kaposvár 2010 előtt hiába várt kormányzati segítséget a kórház, a szülészet felújításához. “A terveink készen voltak, a pályázatot beadtuk, ehhez képest az akkori fenntartó megyei önkormányzatot mindenféle elvonásokkal sújtották, holott végig tudtuk, hogy a somogyiaknak, kaposváriaknak csak a legjobb az elég jó” – mondta. Hangsúlyozta, 2010-ben “paradigmaszerű változás jött”, megérkezett a segítség, minden jó irányba változott.
Moizs Mariann, a kórház főigazgatója azt közölte, hogy a kaposvári szülészeti, nőgyógyászati és újszülöttellátás megújítása hatéves munka eredménye. “Szimbolikus, hogy az átadásra kettős évfordulón, a kórház történetének 175. és az önnálló szülészet 90. évében kerül sor” – jegyezte meg.
A szülészet modernizációja 2019-ben kezdődött meg egy 442 millió forint értékű eszközbeszerzéssel. A kormányzati támogatásból vásárolt gyógyászati eszközök között ultrahangkészülék, inkubátor, szülőágy, műtőfelszerelés és röntgengép is van.
/Forrás: MTI/