Szita Károly: 1956 nemcsak nekünk üzen, hanem Európának is

A szellemiség, amit a forradalom képviselt, a világ bármely olyan országában égő fáklyaként világíthat, ahol lankad a szabadság iránti elköteleződés, vagy ahol a valódi demokráciáért küzdenek. Jó okkal figyelmeztet a mai nyugaton is – mondta Kaposvár polgármestere az 1956-os forradalom kitörésének 68. évfordulóján rendezett gálaesten.

– Keserű élmény azzal szembesülnünk, hogy ma is vannak olyanok, akik – meggyalázva a szabadságszerető magyarok emlékét – szemrebbenés nélkül áruba bocsátanák önállóságunkat. Eladnák az önálló akaratot, a nemzeti érdekvédelmet, a magyar értékrendet. Azt, amiért oly sokan adták életüket – mondta Szita Károly a Szivárvány Kultúrpalotában tartott szerda esti ünnepi gálaesten. Kaposvár polgármestere nyilvánvalóan a hazai baloldal új vezetőjének azon mondatára reagált, mely szerint „egy pici szuverenitás” feladásával elérhető lenne, hogy megérkezzenek az eddig visszatartott uniós támogatások. A városvezető ezzel kapcsolatban leszögezte: szuverenitás kérdésében nem volt alku sem 1848-ban, sem 1956-ban, és ma sincsen. – Nemzeti szuverenitás, valódi önrendelkezés vagy van, vagy nincs. Nem létezik olyan, hogy valaki lemond egy pici szuverenitásról – mondta.

– Akiket megtörnek, vagy akiket rá tudnak venni holmi tisztességtelen alkukra, azokra semmit sem bízhatunk, azoknak semmit sem hihetünk – hangsúlyozta Szita Károly, kiemelve, hogy tudjuk, mit várnak el tőlünk Nyugat-Európából, s hogy mit is értenek a „pici szuverenitáson.”

– Négy dolgot várnak el tőlünk. Először is, hogy adjuk fel a békepártiságunkat. Vagyis azt várják el, hogy szálljunk be a háborújukba. Másodszor, hogy adjuk fel migrációellenes politikánkat, s engedjük be a migránsokat. Harmadsorban, hogy mondjunk le gyermekeink védelméről, hogy kiszolgáltassuk őket a genderpropagandának. És elvárják, hogy szüntessük meg a rezsicsökkentést, hogy a családok többet, sokkal többet fizessenek az energiáért.

Szita Károly mindegyik kérdés kapcsán nyomatékosította: ezeket nem fogjuk megtenni, nem fogjuk feladni a szabadságunkat. Kaposvár polgármestere úgy fogalmazott: 1956 révén megtanultuk, hogy még a legnagyobb hatalommal szemben is van értelme felállni, és megvédeni magunkat. – Mondjuk hát ki: most sem fogunk meghátrálni! Éberek maradunk a fenyegetésekkel szemben, éberek, ha csorbítani akarják szabadságunkat. Tesszük ezt azokért, akik – a legnagyobb áldozatot hozva – az életüket kockáztatták vagy vesztették el a szabadságért. Tesszük önmagunkért, és tesszük a jövő magyar nemzedékeiért.

A Szabadságért Kaposvár Emlékérmet dr. Csordás Endre egyetemi tanár, rendszerváltó politikus vehette át, az idén a közgyűlés neki ítélte oda a rangos elismerést.

Megosztás: